Jaké krevní hodnoty doporučujeme nechat změřit při podezření na nedostatek železa v organismuAktualizováno 4 days ago
Při podezření na nedostatek železa (Fe) v organismu doporučujeme nechat vyšetřit více krevních markerů, jelikož samotné sérové železo nestačí ke spolehlivému prokázání anémie. Výsledky krevních testů doporučujeme probrat s ošetřujícím lékařem.
Níže uvádíme klíčové laboratorní hodnoty, které by měly být součástí vyšetření:
Základní krevní obraz (KO):
Hemoglobin (Hb) – snížený při anémii
Hematokrit (Hct) – poměr objemu červených krvinek k objemu krve
Erytrocyty (RBC) – počet červených krvinek
MCV, MCH, MCHC – objem a obsah hemoglobinu v červených krvinkách, bývají snížené při nedostatku železa
Specifické markery metabolismu železa:
Ferritin – je zásobní forma železa v těle.
Jde o nejspolehlivější ukazatel nedostatku železa – nízké hodnoty ferritinu ukazují na vyčerpané zásoby v těle. Při infekci nebo chronickém zánětu může být falešně zvýšený jelikož jde také o marker akutního zánětu!Sérové železo – je ukazatelem aktuálního množství železa v krvi. Samo o sobě kolísá (i dle aktuálního stravování a konzumace červeného masa) a není dostačující k diagnóze.
Transferin – je bílkovina, která železo v krvi přenáší.
Při jeho nedostatku výrazně stoupá, a to z důvodu potřeby zvýšeného vychytávání železa z potravy.Saturace transferinu (TSAT) – vyjadřuje, kolik procent transferinu je nasyceno železem.
Nízké hodnoty ukazují na funkční nedostatek železa.CRP – je důležitým pro zhodnocení případného zánětlivého stavu organismu, který může zkreslit hodnotu ferritinu.
Klasické projevy anémie, mezi které patří únava, dušnost, bledost, snížená výkonnost a zhoršená imunita, však mohou souviset také s nedostatkem vitamínů B9 (kyselina listová) a B12. Z tohoto důvodu je vhodné provést také diferenciální diagnostiku, která zahrnuje měření hladin těchto dvou vitamínů klíčových pro krvetvorbu.