Jak skladovat a zacházet s dětskými doplňky z řady KIDS?Aktualizováno 5 months ago
Polyenové mastné kyseliny s dlouhým řetězcem typu omega-3, tzn. i kyselina dokosahexaenová (DHA), patří k těm nejvíce oxidačně labilním mastným kyselinám. Z toho důvodu jsou produkty z řady KIDS, i přes vysoce kvalitní technologii zpracování, náročnější na skladování a obecně zacházení. Doporučujeme proto dodržování několik základních a jednoduchých principů, které zabrání předčasné oxidaci produktů nebo jejich kontaminaci.
Proč je správné skladování důležité vysvětluje náš produktový specialista v tomto krátkém videu, shrnutí je obsaženo v textu níže.
Obecně vždy doporučujeme produkty neskladovat na přímém slunci / světle, ale spíše na tmavém místě (ve skříňce), popř. nevyndávat z krabičky, která zajišťuje jistou ochranu před světlem. Zpravidla stačí skladování při pokojové teplotě do 25 °C, po otevření však doporučujeme produkt uchovávat v lednici.
Produkty doporučujeme spotřebovat do 3 měsíců od otevření.
Kdy je třeba dětské produkty skladovat v lednici?
• V případě originálního neotevřeného balení stačí produkt skladovat na tmavém místě při pokojových teplotách do 25 °C. Za těchto podmínek nebude produkt podléhat oxidaci a zachová si stejnou kvalitu po celou dobu expirace.
• V případě již otevřeného a používaného produktu je olej zpřístupněn vzdušnému kyslíku a potenciální sekundární kontaminaci (ze vzduchu). Přesto není třeba vyvíjet žádná zvláštní skladovací opatření za předpokladu, že produkt spotřebujete řádově v pár týdnech (typicky situace, kdy ho společně užívá více dětí nebo např. maminky s dětmi). Pokud máte produkt otevřen delší dobu, doporučujeme ho umístit do lednice.
TIP! Pokud zápasíte s pachem omega-3 mastných kyselin, doporučujeme rovněž produkt skladovat v lednici. Vlivem zchlazení produktu dochází ke zmírnění specifické chuti (zápachu), čímž je pro některé jedince snazší ho následně konzumovat.
Jak zabránit kontaminaci produktů?
Produkty je celkem snadné při nesprávném zacházení kontaminovat a znehodnotit. Je proto třeba zabránit kontaktu kapátka se sliznicemi, slinami i kůží - pozor tedy na olíznutí apod. Zejména děti se často dožadují samostatné aplikace - s ohledem na zmíněnou kontaminaci ale doporučujeme, aby dávkování kapátkem prováděl dospělý.